top of page
Szukaj
  • strefadruku3dwrocl

Druk 3D w technologii FDM - Co to jest? Na czym polega metoda FDM printing?

Zaktualizowano: 25 kwi

Druk 3D to technologia, która od pewnego czasu zyskuje na popularności. Stwarza nowe możliwości dla naukowców, inżynierów, artystów i innych osób chcących tworzyć niestandardowe projekty. Jedną z najpopularniejszych metod drukowania przestrzennego jest technika FDM (Fused Deposition Modeling). Dowiedz się, czym jest, jakie są jej zalety oraz gdzie znajduje zastosowanie – zapraszamy do lektury!Ośmiornica wydrukowana w 3DCo to jest 3D FDM printing?


Technologia FDM (Fused Deposition Modeling) to jeden z najbardziej rozpowszechnionych sposobów druku przestrzennego. Metoda ta została wynaleziona i opatentowana przez Scotta Crumpa w latach 80. XX wieku. Drukarki bazujące na tym rozwiązaniu tworzą obiekty trójwymiarowe przez układanie kolejnych warstw materiału. Najczęściej używanym surowcem jest termoplastyczny filament, podgrzewany do płynnej formy, a następnie podawany przez dyszę drukującą.


Zasadniczo proces drukowania w technologii FDM można podzielić na kilka etapów.


1. Projektowanie 3D – tworzenie modelu w oprogramowaniu komputerowym.

2. Przygotowanie do druku – model jest "krojony" na cienkie warstwy w procesie obróbki cyfrowej.

3. Drukowanie – urządzenie drukujące zaczyna układać warstwy materiału według instrukcji z komputera.

4. Obróbka końcowa – usunięcie ewentualnych wsporników i wygładzenie powierzchni.


Zalety druku 3D metodą FDM


Druk 3D w technologii FDM cieszy się popularnością, co w dużej mierze wynika z różnorodności jego zalet. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich.


Niski koszt


Jednym z głównych atutów drukarek 3D działających w technologii FDM jest ich dostępność cenowa. Zarówno koszt samej drukarki, jak i materiałów eksploatacyjnych, jest znacznie niższy w porównaniu z innymi popularnymi metodami, takimi jak SLS (Selective Laser Sintering) czy SLA (Stereolithography). Dzięki temu ta technika jest dostępna nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, ale także dla małych firm, freelancerów, a nawet hobbystów. Oprócz tego eksploatacja urządzeń drukujących nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani środków chemicznych, co dodatkowo obniża koszty.


Szeroki wybór materiałów


Technologia FDM umożliwia druk z szerokiej gamy materiałów. Najpopularniejsze z nich to PLA i ABS, ale na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane tworzywa. Na przykład, PETG oferuje lepszą odporność na warunki atmosferyczne, nylon jest wytrzymały i elastyczny, a kompozyty zawierające włókna węglowe charakteryzują się znakomitą sztywnością.


Łatwość użycia


Jednym z największych atutów drukarek 3D działających w technologii FDM jest ich łatwość obsługi. Dzięki intuicyjnym interfejsom i szerokiemu wyborowi programów do projektowania nawet osoby bez wcześniejszego doświadczenia w druku przestrzennym mogą z łatwością rozpocząć swoją przygodę z tą metodą.


Możliwość tworzenia dużej gamy obiektów


Możliwości druku 3D w technologii FDM są ogromne i ograniczają się jedynie do wyobraźni projektanta. Od prostych gadżetów reklamowych, przez rozbudowane prototypy, aż po skomplikowane części maszyn i mechanizmów – metoda ta daje praktycznie nieograniczone pole do popisu. W dodatku zaawansowane drukarki FDM są w stanie osiągnąć bardzo wysoką precyzję i rozdzielczość, co pozwala na tworzenie szczegółowych i złożonych obiektów.Drukarka 3D podczas pracy


Przykłady zastosowania druku FDM


Druk 3D w technologii FDM zyskuje coraz szersze zastosowanie w różnych sektorach. Oto najważniejsze z nich.


Prototypowanie


Technologia FDM odgrywa kluczową rolę w procesie prototypowania. Dzięki szybkości i niskim kosztom, inżynierowie i projektanci mogą w krótkim czasie przejść od pomysłu do fizycznego modelu. W motoryzacji, na przykład, używa się druku 3D do tworzenia części samochodowych do testów aerodynamicznych.


Edukacja


Druk 3D zyskuje na znaczeniu w kontekście edukacyjnym. Na w szkołach drukarki FDM są używane do nauczania nie tylko projektowania przestrzennego, ale również podstaw inżynierii, robotyki i nauk ścisłych. Umożliwiają studentom i uczniom przekładanie teoretycznej wiedzy na konkretne, fizyczne obiekty, co znacząco ułatwia proces przyswajania wiedzy.


Produkcja na małą skalę


Jednym z największych atutów druku 3D w technologii FDM jest możliwość efektywnej produkcji na niewielką skalę. Małe przedsiębiorstwa mogą wytwarzać krótkie serie wyrobów bez potrzeby inwestowania w drogie formy produkcyjne. To pozwala im szybko wprowadzić dany produkt na rynek i testować go w rzeczywistych warunkach.


Sztuka i rękodzieło


Technologia FDM daje artystom i rzemieślnikom nieograniczone możliwości wyrazu. Od rzeźb i instalacji, po biżuterię i dekoracje wnętrz. Dzięki precyzyjnemu drukowi 3D twórcy mogą skupić się na aspektach kreatywnych i tworzyć dzieła, które byłyby trudne do wykonania tradycyjnymi metodami.


Medycyna


Zastosowanie druku 3D w medycynie jest jednym z najbardziej obiecujących kierunków rozwoju tej technologii. Oprócz narzędzi i prototypów implantów FDM jest używany do tworzenia modeli anatomicznych na podstawie danych z tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.Zdjęcie statków wydrukowanych w 3D


Druk przestrzenny metodą FDM? Zleć go firmie Strefa Druku 3D!


Jeżeli zastanawiasz się nad wykorzystaniem druku 3D w swoim projekcie, postaw na usługi naszej firmy Strefa Druku 3D! Oferujemy konkurencyjne ceny oraz szybki czas realizacji zleceń, bez kompromisów w kwestii jakości. Bogate doświadczenie sprawia, że potrafimy dostosować się do indywidualnych potrzeb każdego klienta! Zapraszamy do kontaktu w celu zapoznania się ze szczegółami oferty.

129 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page